Genel Bilgiler SSS

01 – Yetişkinler için Türkçe Dil Eğitimi (YTDE) nedir?
Yetişkinler için Türkçe Dil Eğitimi (YTDE), Avrupa Birliği (AB) tarafından fonlanmakta olup, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (HBÖGM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülmektedir. YTDE kapsamında açılacak kurslarla Türkiye’de yaşayan 18-57 yaş arasındaki Geçici Koruma kapsamındaki Suriyelilere farklı seviyelerde Türkçe dil kurslarının verilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu kurslar Türkiye genelindeki 10 ilde bulunan Halk Eğimi Merkezleri aracılığıyla verilecektir.
02 – YTDE nasıl finanse ediliyor?

YTDE kapsamında yürütülen faaliyetlerin giderleri ve kursiyerlere yapılan ödemeler Avrupa Birliği ve üye devletleri tarafından sağlanmaktadır.

03 – YTDE kapsamında açılan kurslar kimler için?

YTDE kapsamında açılan kurslara 99’la başlayan kimlik numarası olan; 18-57 yaş aralığındaki; kendi dilinde okuma yazma bilen Geçici Koruma kapsamındaki bütün Suriyeliler katılabilir.

04 – Geçici Koruma nedir?

Geçici Koruma, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) il müdürlüklerinde kayıt yaptırdıktan ve GİGM tarafından verilen resmi kimlik belgelerini aldıktan sonra Türkiye’de yaşayan Suriyelilere verilen statüdür.

05 – Kurslar hangi illerde açılacaktır?

Yetişkinler için Dil Kursları Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kilis, Konya, Mersin ve Şanlıurfa illerinde açılacaktır.

06 – Kurslar nerede düzenlenecektir?

Kurslar il ve ilçe merkezlerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezlerinde veya Halk Eğitim Merkezlerinin uygun gördüğü yerlerde düzenlenecektir. HEM listesine buradan ulaşılabilir.

07 – Kursların amaçları nelerdir?

Kurslar kapsamında açılacak kurslarla Geçici Koruma kapsamındaki yetişkin Suriyelilerin Türkçe dil becerilerinin artırılması hedeflenmektedir.

08 – Kurslara kayıt olmak için nasıl başvurabilirim?

Kurslara kayıt için kursu almak istediğiniz Halk Eğitimi Merkezine şahsen başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

09 – Kayıt sırasında hangi destekleyici belgeler gerekmektedir?

Kayıt başvurusu sırasında Geçici Koruma kimlik belgesinin yanınızda olması gerekmektedir.

10 – Hangi seviyede Türkçe öğreneceğim?

Kurslar HEM’lerin uygunluğuna göre A1, A2, B1 ve B2 seviyelerinde verilecektir.

11 – Kurslar sonunda sertifika verilecek midir?

Kursları başarı ile tamamlayan kursiyerlere ilgili HEM tarafından kursu başarı ile bitirdiklerini gösteren resmi bir belge verilecektir.

12 – Kursları kimler verecek?

Kurslar HEM bünyesinde görevlendirilmiş öğretmenler tarafından verilecektir.

13 – Kurslar ne kadar sürecek?

Her bir seviye için kurs süresi 90 saattir. Kurs programları ilgili HEM, öğretmen ve kursiyerlerin uygunluğuna göre belirlenecektir. Kurslar haftada 3 gün, günde 3 saat olmak üzere 10 hafta boyunca sürecektir.

14 – Harmanlanmış eğitim ne demektir?

Kurslarda harmanlanmış eğitim modeli uygulanmaktadır. Harmanlanmış eğitim sınıfta yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitim içeriğinin birleştirildiği bir eğitim yöntemidir. Yüz yüze eğitim bölümlerinin yanı sıra ders öncesinde ve sonrasında elektronik ortamdan takip edilmesi gereken bölümler mevcuttur. Ders öncesi ve ders sonrasında bu etkinlikleri tamamlamanız beklenmektedir. Kurslar sırasında akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarınızı kullanarak elektronik ortamdaki içeriklere ulaşmanız gerekecektir. Bu içeriklere ulaşmak için sürekli bir Internet erişimi gerekmemektedir.

15 – Dersleri takip etmek için herhangi bir elektronik, iletişim vb. araca ihtiyacım var mı?

Ders öncesi ve ders sonrası faaliyetlerin yapılabilmesi için akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden çalışan bir Öğretim Yönetim Sistemi kullanılacaktır.

16 – Dersleri takip etmek için sürekli bir Internet bağlantısına ihtiyacım var mı?

Dersleri takip etmek için sürekli bir Internet bağlantısı gerekmemektedir.

17 – Her gün kursa gitmem gerekiyor mu?

Kurs programları ilgili HEM, öğretmen ve kursiyerlerin uygunluğuna göre belirlenecektir. Kurslar haftada 3 gün, günde 3 saat olmak üzere 10 hafta boyunca sürecektir. Kayıt olduğunuz kursun derslerine yüzde 80 oranında katılım göstermeniz gerekmektedir.

Başarı Kriterleri SSS
01 – Kursiyerlerin başarılı sayılması için gerekli kriterler nelerdir?

Eğitimlerin yüz yüze bölümlerinin tamamına katılmanız ve sizlere verilen ders öncesi ve sonrası ödevleri tamamlamanız sizlerden beklenmektedir.
Bununla birlikte başarılı sayılabilmeniz için;

• Derslere yüzde 80 oranında katılım sağlamanız
• Kurs sırasında verilecek ödevleri yapmanız
• Kurs sonunda yapılacak sınavdan geçer not almanız gerekmektedir.

Yukarıdaki kriterleri sağlayamayan katılımcılar başarısız sayılacaklardır.

02 – Katıldığım kursta başarısız oldum. Ne yapabilirim?

Kursta başarısız olmanız durumunda aynı seviye kursa yeniden kayıt yaptırabilirsiniz. Ancak aynı seviyeye ikinci kez kayıt yaptırdığınız durumda herhangi bir ödeme alamazsınız.

03 – Tekrarladığım kursu bu defa başarıyla bitirmem durumunda yeniden maddi yardım alabilecek miyim?

Tekrarladığınız kursu başarıyla bitirdiğiniz takdirde bir üst seviyeye kayıt yaptırmaya hak kazanırsınız. Bir üst seviyeye kayıt yaptırmanız halinde kursa devam ettiğiniz saat başına ödeme alabilirsiniz.

Ödemeler Hakkında SSS
01 – Kurs katılımcılarına maddi yardım yapılmakta mıdır?

Kurs katılımcılarına katıldıkları ders saati başına 5,6TL ödeme yapılacaktır. Her bir kursun süresi 90 saattir. Bütün derslere katılım gösteren bir kursiyere yapılacak toplam ödeme tutarı 504TL’dir.

02 – Kurs katılımcılarına neden maddi yardım yapılmaktadır?

Kurs katılımcılarına yapılacak ödemeler yol ve yemek masraflarını karşılamak amacıyla yapılmaktadır.

03 – Tüm derslere katılım sağlayamadım. Yardımlarda bir eksilme olacak mıdır?

Evet, yapılacak yardım derse devam durumuna göre hesaplanacağı için katıldığınız ders saati başına ödeme alabileceksiniz.

04 – Ödemeler nasıl yapılacaktır?

Kurslara katılım durumuna göre yapılacak ödemeler için KIZILAYKART kullanılacaktır.

05 – Ödemeler ne zaman yapılacaktır?

Ödemeler kursa katıldığınız ayı takip eden ayın son günü yapılacaktır. Ödeme yapıldığında tarafınıza SMS ile bildirimde bulunulacaktır.

Banka SSS
01 – Ödemeler nasıl yapılacaktır?

Kurslara katılım durumuna göre yapılacak ödemeler için KIZILAYKART kullanılacaktır.

02 – Ödemeleri ne zaman yapılacaktır?
 
03 – KIZILAYKART’ımı ne zaman ve nasıl alacağım?

Kursa kaydınızın yapılmasının ardından adınıza KIZILAYKART çıkartılacaktır. Süreçle ilgili bilgilendirme SMS’ler aracılığıyla yapılacaktır. SMS yoluyla kartınızın bulunduğunuz ilçedeki Halkbank şubesinden alınmaya hazır olduğu bildirilecektir. Gelen SMS, Halkbank şubesinin adresini de içermektedir. KIZILAYKART’ı yalnızca kart sahibinin kendisi teslim alabilir. Kartınızı teslim almaya giderken, 99’lu Kimlik Kartınızı yanınızda götürmeyi unutmayınız. Türk Kızılayı ve ortaklarına hesaba erişme, hesabı iptal etme veya hesaptaki tutarı geri alma yetkisi vermek için sizden bir rıza formunu imzalamanız istenecektir. Rıza formu imzalandıktan sonra; 1) KIZILAYKART’ınızı 2) Bir zarf içinde PIN’inizi 3) Kartın nasıl kullanılacağına dair bilgilendirme broşürünü alacaksınız.

04 – Kimlik Kartı numaram 98 ile başlıyor, kartımı alırken bu bir sorun yaratır mı?

Halkbank personeli, kartınızı alırken şubenizde 99’lu numaranızı doğrulayabilir, bu nedenle bu durum kartınızı almanızı engellemeyecektir.

05 – Evimin yakınında Halkbank şubesi yok, kartımı nasıl alıp aylık yardımımı kullanacağım?

Kartınızı ilk kez almak için, size SMS ile bildirilen Halkbank Şubesine gitmeniz gerekmektedir. Aylık yardımınızı kullanmak için, bir Halkbank şubesine gitmeniz gerekmez; herhangi bir POS cihazından veya ATM’den işlem yapabilirsiniz, ancak Halkbank’a ait olmayan ATM’ler komisyon ücreti kesebilirler.

06 – KIZILAYKART’ımdaki yardıma nasıl erişebilirim?

KIZILAYKART, nakit para çekmek için herhangi bir ATM’de ve ürün satın almak için POS (satış noktası) cihazlarında kullanılabilir. Halkbank ATM’lerinden nakit para çekmek ve bakiyenizi kontrol etmek ücretsizdir. Nakit para çekim işlemleriniz için Vakıfbank ve Ziraat Bank ATM lerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ancak Vakıf Bank ve Ziraat Bankası ATM’lerinden bakiye kontrolü yapılamamaktadır. Ziraat Bank ve Vakıf Bank ATM’lerinden Türkçe olarak hizmet verilmektedir.

07 – Kartımı aldım, ama kartımda hiç para yoktu, neden?

Kartınızı aldığınızda, karta henüz yükleme yapılmamış olabilir, bu normal bir durumdur. Yardım, her ayın … günü yüklenir; her ay yardımın hesabınıza yattığını bildiren bir SMS alacaksınız.

08 – KIZILAYKART’ıma yüklenen aylık yardımımı ne zaman alacağım?

Yardım ayın … gününde KIZILAYKART’ınıza yatırılacaktır. Her ay, yardımınızın hazır olduğunu bildiren bir SMS alacaksınız. Yüklemede gecikme olması halinde bunun bilgisi yine SMS ile verilecektir.

09 – Hesabımdaki para olması gerektiği kadar değil. Neden? Ne yapmalıyım?

Eğer kartınıza yüklenen tutarın yanlış olduğunu ya da başka birinin kartınızı kullandığını düşünüyorsanız lütfen 168’i arayınız.

10 – Halkbank’a gittim, ancak dağıtım listesinde adım olmadığı için kartım verilmedi. Ne yapabilirim?

Adınız dağıtım listesinde değilse, size gelen SMS’te belirtilen Halkbank şubesine gittiğinizden emin olunuz. Doğru şubedeyseniz, destek için 168 numaralı telefonu arayınız.

11 – Kartların geçerlilik süresi ne kadardır?

Kartların üzerinde son kullanma tarihi bulunmaktadır. Ancak bu, kartınızın son kullanma tarihine kadar yardımın devam edeceği anlamına gelmez. Yardımınız kesilirse bir SMS alacaksınız. O zamana kadar kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Kartınız kaybolursa, çalınırsa veya bozulursa, sorunu bildirmek için 168 numaralı hattı arayınız ve yeni bir kart talep ediniz. Kartınızın kayıp veya bozuk olduğunu bildirmeniz halinde, eski kartınız artık geçerli olmayacaktır. Bu gibi durumlarda hesabınız iptal edilmeyecektir, yalnızca yeni bir kart basılacaktır.

12 – Kartımı kaybedersem, kartım bozulursa veya çalınırsa veya bakiyem olmasını düşündüğüm kadar değilse ne yapmalıyım?

Bu durumlardan herhangi biri söz konusu ise, lütfen 168’i arayınız. Kızılay Çağrı Merkezi bilgilerinizi doğrulayacak ve gerektiğinde sizi Halkbank Çağrı Merkezi’ne aktaracaktır. Her iki Çağrı Merkezi’nde de birden fazla dilde hizmet verilmektedir. Kayıp ya da kırık kart bildiriminde bulunduğunuzda kartınız geçerliliğini yitirir. Bu durumda hesabınız kapatılmaz, sadece adınıza yeni bir kart çıkarılır.

13 – “Kart ve Pin Teslim ve Rıza Formu” nedir ve ne için kullanılır?

“Kart ve Pin Teslim ve Rıza Formu”, Türk Kızılayı’nın banka hesaplarına erişmesi için program kapsamındaki tüm uygun kişiler tarafından imzalanacak bir formdur. İşlem detaylarını görüntüleme ve bu detayları Dünya Gıda Programı ve diğer donörlerle paylaşma, hesaba para yükleme ve kartları bloke etme veya hesabı iptal etme amacıyla Türk Kızılayı’nın hesaplara erişmesi gerekmektedir. Rıza alındıktan sonra, Halkbank, kart sahibi için banka hesabı açacak ve ödeme listesindeki kart sahibi bilgilerini kartla ilişkilendirecektir.

14 – Kartlar ne zaman aktif hale gelecek?

Kartlar, “Kart ve Pin Teslim ve Rıza Formu” imzalandığında ve kart ile PIN elinize geçtiğinde aktif hale gelecektir. Kartınızı ilk kez kullanmaya başlamak için, zarfın içinde size verilmiş olan PIN’i girmeniz gerekmektedir. Hesabınıza girer girmez, PIN’inizi yenisiyle değiştiriniz. Yeni 4 haneli numaranın ardışık ya da aynı rakamlardan oluşmadığından emin olunuz. PIN’inizi ATM’lerden para çekmek ve Türkiye’de POS cihazları üzerinden alışveriş yapmak için kullanacaksınız. Hem ATM’lerde hem de POS cihazını kullanırken, kimsenin PIN’inizi görmediğinden emin olunuz.

15 – Kartı ve hesabı nasıl kullandığım konusunda bir kısıtlama var mı?

Evet, kartın kullanımı konusunda kısıtlamalar vardır:
•Internet ve posta yoluyla satın almalara izin verilmemektedir.
•Kart, Türkiye dışındaki ATM ve POS cihazlarında kullanılamaz.
•Kart tütün ve alkol ürünleri satan noktalarda ürün satın almak için kullanılamaz.
•Yararlanıcılar karttaki bakiyeye sadece PIN kullanarak erişebilirler.
•Kart ve hesapta kredi veya açık kredi kullanma imkânı yoktur ve hesap bakiyesi hiçbir zaman 0’ın altına inemez.
•Hesaba ek para yatıramazsınız.

16 – KIZILAYKART ve bağlı hesapta bankacılık işlemleri ile ilgili kısıtlamalar var mıdır?

Evet, KIZILAYKART ve bağlı hesaptan yapılabilecek bankacılık işlemleri ile ilgili kısıtlamalar vardır. Bunlar:
-Hesaba nakit yatırma işlemi yapılamaz.
-Hesaplar arası havale gönderimi ve alımı yapılamaz.
-Hesaplar arası EFT giriş/ çıkış işlemi yapılamaz.
-Hesaplar arası döviz havale gönderimi veya döviz girişi yapılamaz.
-İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanılamaz.
-İnternet üzerinden veya posta havalesi ile işlem yapılamaz.
-Türkiye dışında harcama veya nakit çekim yapılamaz.
-Herhangi bir yatırım işlemi (vadeli mevduat, fon alış, döviz alış, hisse senedi alış, repo/ bono/ tahvil alış vb.) yapılamaz.

17 – Kartıma ait PIN numarasını unutursam veya kaybedersem ne yapmalıyım?

PIN ile ilgili sorunları çözmek için kartınızı aldığınız banka şubesine gitmeniz gerekecektir.

18 – Başka bir şehirde para çekebilir miyim?

Size verilen yardımı, Türkiye içindeki Halkbank ATM’lerinden ücretsiz olarak çekebilirsiniz. Diğer bankaların ATM’leri ücret kesebilmektedir.

19 – ATM’den para çekmeye gittim, ama ATM hizmet dışıydı. Ne yapabilirim?

ATM bozuksa veya hizmet dışıysa, ATM’yi kullanmak için lütfen bir başka Halkbank şubesine gidiniz ya da ertesi gün tekrar gidiniz.

20 – POS makinelerini kullanıyor musunuz?

Türkiye’deki tüm market ve mağazalarda yapacağınız alışverişlerinizde POS makineleriyle işlem yaparken hesap güvenliğiniz için şifrenizi kimseyle paylaşmayınız. POS Makinesi Kullanırken Dikkat Edilecek Konular: 1-Kartınızı kasadaki görevliye veriniz veya POS makinesine yerleştiriniz. 2-Kasadaki görevli alışveriş tutarınızı girdikten sonra, alışveriş tutarının doğruluğundan emin olarak, şifrenizi giriniz. 33- Şifrenizi girdikten sonra kasadaki görevli tarafından girilen tutar kartınızdan çekilecektir. 4- Alışverişin ardından kartınızdan çekilen tutarı belirten fişi ve kartınızı almayı unutmayınız. Oluşabilecek dolandırıcılık riskine ve hatalı ödemelere karşın lütfen alışveriş fişini saklayınız.

21 – Zaten KIZILAYKART’ım var. Kursa kaydolunca yeni bir kart alacak mıyım?

Farklı bir yardım nedeniyle KIZILAYKART’ınız varsa YTDE kapsamında yapılacak ödemeler bu kartta açılacak yeni bir cüzdana yapılacaktır. Kızılaykartı kaybolan, bozulan, tahrip olan yararlanıcılar 168 Çağrı Merkezini arayarak durumu bildirebilirler. 168, bilgilerinizi doğrulayarak gerekli görülmesi durumunda sizi Halkbank Çağrı Merkezine aktaracaktır.

Diğer SSS
Kurslar hakkında bir şikâyetim ya da geribildirimim olduğunda ne yapmalıyım?

Herhangi bir şikayetinizi, ücretsiz olan 168 Türk Kızılayı Çağrı Merkezi hattını arayarak bildirebilirsiniz. Sorunu telefonda çözmeye çalışacağız. Sorunu birlikte çözemezsek, şikayetinizle ilgili olarak telefonla size kısa zamanda geri dönüş sağlayacağız.

Şikâyette bulunmak istiyorum ancak bunun bilinmesini istemiyorum.

168 Kızılay Çağrı Merkezi aracılığıyla şikayetlerinizi bildirebilirsiniz. Şikâyetiniz hassas bir konuda ise, gizlilik içerisinde değerlendirilecektir. Şikayetinizin içeriği, konunun takibi açısından erişmesi gerekenler haricindeki taraflarla paylaşılmayacaktır. Kişisel bilgileriniz izniniz olmadan hiç kimse ile paylaşılmayacaktır. Anonim bir şikâyette bulunmak istediğinizde iletişim bilgileriniz olmaksızın şikayetinizin takibini yapmamız ya da size geri bildirimde bulunmamız mümkün olmayacaktır.

Telefon numaramı nasıl güncelleyebilirim?

Telefon numaranızı güncellemek için kayıtlı olduğunuz Türk Kızılayı Hizmet Merkezi ya da SYDV ofisine gitmeniz gerekmektedir.